poniedziałek, 6 maja 2013

Software studies.


Software – z angielskiej wikipedii: software is any set of machine-readable instructionsZ polskiej wikipedii: Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów. 
Jak to się ma do mediów i nauk bardziej humanistycznych niż informatyka?

Wiedza o nowych mediach (new media studies) ma sama problemy z własną definicją , ale jeżeli softwarem nazwiemy (według niektórych definicji) wszystko co jest informacją zapisaną elektronicznie to już problem jest łatwiejszy do rozwiązania. Choćby zagadnienie cyborgizacji z poprzedniej notki podpada pod software studies. I choć zagadnienia software’u były poruszane właśnie w new media studies, zagadnieniach cyberkultury czy badań internetu, to dopiero niedawno zaczęło się o tym mówić jako o oddzielnej gałęzi badań. Źródła software studies można znaleźć (jak źródła wszystkiego co jest powiązane z nowymi mediami) u Marshalla McLuhana, ale także u Leva Manovicha, oraz, przede wszystkim, u Fredricha Kittlera. Niemiecki teoretyk mediów napisał:

"As we know and simply do not say, no human being writes anymore. [...] Today, human writing runs through inscriptions burnt into silicon by electronic lithography [...]. The last historic act of writing may thus have been in the late seventies when a team of Intel engineers [plotted] the hardware architecture of their first integrated microprocessor." (Kittler, Es gibt keine Software).

“Jak wiemy, ale nie mówimy, ludzie już nie pisza. […] Współcześnie, ludzkie pismo biegnie wśród inskrypcji wypalonych w krzemie przez elektroniczną litografię [..]. Ostatni historyczny akt pisania mógł więc mieć miejsce w późnych latach siedemdziesiątych, kiedy grupa inżynierów Intela stworzyła architekturę pierwszego mikroprocesora.”

Co odróżnia software studies od nauki o nowych mediach i inżynieryjno-komputerowych nauk? Sposób podejścia do tematu. Twórcy oprogramowania i informatycy koncentrują się na praktycznym zastosowaniu oprogramowania i teorii informacji. Nowe media zajmują się przede wszystkim interfejsem i efektami (tymi które można zaobserwować) użytkowania oprogramowania. A software studies lubuje się w badaniu źródeł oprogramowania i procesach mu towarzyszących.

Ale jeżeli podejdziemy do zagadnienia z filozoficznego kąta, to możemy dojść do niepokojących wniosków. Oprogramowanie jako zaimplementowanie algorytmów, czyli metody rozwiązywania zagadnień, w języku maszyn, daje tymże maszynom moc rozwiązywania problemów przed nimi postawionych. To tak w skrócie. Lodówka chłodzi, bo oprogramowanie mówi jej, że ma utrzymać na odpowiednim poziomie temperaturę, którą w jej wnętrzu mierzy inne oprogramowanie. Ale ludzie obecnie też są bardzo dobrze zaprogramowani i otoczeni oprogramowaniem szczelniej niż kołdrą w grudniu. Każdą dziedzinę życia przenikają reguły za którymi należy podążać, wytyczne których należy się trzymać. Oprogramowanie jest wszędzie. A jeżeli dodamy do tego miks człowieka z maszyną (w poprzedniej notce ustaliliśmy, że wszyscy jesteśmy cyborgami) to robi się nieciekawie. Jesteśmy zaprogramowanym człowiekiem otoczonym zaprogramowanymi maszynami i ciągle dążymy do jeszcze większej interakcji z otaczającym nas oprogramowaniem. 


Matrix has you.



1 komentarz: